PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy będąc pacjentem dorosłym mogę mieć założony aparat na zęby?
Należy jednak pamiętać, że leczenie aparatem ortodontycznym stałym u osób dorosłych zajmuje więcej czasu ze względu na większe uwapnienie kości i trudniejsze jej formowanie. Wymaga też większego doświadczenia lekarza prowadzącego terapię.
Kiedy powinno się wybrać na konsultację ortodontyczną?
Tak młody wiek sugerowany jest ze względu na czas wymiany uzębienia mlecznego na stałe i przede wszystkim pozycją górnych kłów stałych w kości. Wizyta u ortodonty jest konieczna, ponieważ górne stałe kły są zębami, które najczęściej ulegają zatrzymaniu w kości, a to skutkuje dużymi problemami w przyszłości. Ich ocena pozwala na podjęcie niezbędnych kroków przez lekarza stwierdzającego nieprawidłowości w ukształtowaniu szczęki.
Ortodonta może zaplanować i wyznaczyć zabiegi na przyszłość w celu wyrównania proporcji szczęk (pobudzanie ich wzrostu należy przeprowadzać u dzieci od 11 do 12 roku życia). Wyrównywanie zębów i ich prostowanie można wykonać dopiero, gdy dziecko będzie miało już zęby stałe, to jest w wieku 12-14 lat.
Czym jest i jak działa aparat ortodontyczny?
Kiedy powinno się założyć aparat ortodontyczny?
– u osób dorosłych zgrzytanie i ścieranie się zębów, odsłanianie się szyjek zębów, powiększające się strzeliny międzyzębowe;
– u dzieci asymetria w rysach twarzy, wada wymowy, przedwczesna utrata zębów mlecznych, stale otwarta buzia i oddychanie ustami.
Nieleczona wada zgryzu jest nie tylko nieestetyczna i może spowodować niewyraźne wysławianie się, ale również może przynieść konsekwencje zdrowotne, jak choroby przyzębia, próchnicę, kruszenie zębów, choroby stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet migreny. W konsekwencji wada zgryzu może też być przyczyną powikłań układu pokarmowego i nerwowego.
Czy mogę mieć leczone zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego stałego?
Czy mogę mieć usuwany kamień nazębny w trakcie leczenia aparatem?
Dlaczego tak trudno dokładnie określić czas leczenia aparatem?
Po co są robione zdjęcia rentgenowskie przed założeniem aparatu?
Kiedy najlepiej założyć aparat nazębny?
Dla kogo są estetyczne aparaty nazębne i czy ich działanie różni się od aparatu metalowego?
Metalowe zrobione są ze stopów metali, kosmetyczne mogą być kompozytowe lub ceramiczne (szafirowe). Zamki szafirowe charakteryzują się przezroczystym kolorem, są prawie niewidoczne na powierzchni zębów. Ich minusem jest nieco mniejsza trwałość w stosunku do zamków metalowych. Dobiera się je indywidualnie do danego pacjenta i jego wady. Jeśli chodzi o działanie, nie różnią się niczym.
Czy mogę mieć założony aparat już na pierwszej wizycie?
Jak często muszę chodzić na kontrole w trakcie leczenia aparatem stałym?
Czy zakładanie i noszenie aparatu boli?
Każdorazowa aktywacja aparatu, czyli dodanie nowej siły działającej, powoduje maksymalnie 3-dniowy dyskomfort. Szczególnie wrażliwym pacjentom poleca się przyjąć jednorazowo lek przeciwbólowy z powszechnie dostępnych w aptece. Przejściowo na drażniące elementy aparatu nakleja się specjalny ortodontyczny wosk ochronny.
Samo noszenie aparatu jest całkowicie bezbolesne. W pierwszym okresie mogą wystąpić bóle przy zagryzaniu warg czy ściskaniu zębów, ale później wszelkie niedogodności mijają.
Czy muszę zmienić mój styl życia w trakcie leczenia aparatem?
Czy moja dieta ulegnie zmianie po założeniu aparatu ortodontycznego?
Twarde pokarmy odgryzane przednimi zębami mogą również powodować ból i dyskomfort.
W związku z powyższym zaleca się dietę raczej papkowatą i unikanie twardych pokarmów lub krojenie ich na małe kawałki i gryzienie tylnymi zębami. Powinno się unikać produktów ciągnących i oklejających zęby, jak gumy do żucia, batony, czekoladki, żelki, toffi, chałwa itd.Należy również ograniczyć cukier w diecie, gdyż nasila on ryzyko wystąpienia próchnicy
Dlaczego niekiedy trzeba usuwać zęby przed leczeniem ortodontycznym?
Zawsze usuwa się zęby najmniej wartościowe, czyli np. z dużą próchnicą lub po leczeniu kanałowym. Nie dotyczy to zębów przednich.
Czy muszę jakoś specjalnie dbać o higienę zębów w trakcie noszenia aparatu?
Podczas noszenia aparatu na zęby należy poświęcić więcej czasu na higienę jamy ustnej i stosować niezbędne akcesoria, jak klasyczna szczoteczka do mycia zębów (zaleca się miękką lub średnio twardą), szczoteczka typu butelkowego, pasta z fluorem, nić stomatologiczna do aparatów stałych, płyny do płukania ust (zalecane są bezalkoholowe).
Nie należy obawiać się szczotkowania! Zamki na aparacie są mocno przymocowane i ruchy szczoteczką na pewno nie spowodują ich obluzowania. Co istotne – można również stosować szczoteczkę elektryczną bez żadnych obaw.
Ortodonta wraz z higienistką stomatologiczną zawsze instruują pacjenta ortodontycznego co do sposobu dbania o higienę. Oprócz tego wskazana jest dodatkowa profesjonalna higienizacja w gabinecie mniej więcej raz na 4 miesiące.
Czy mogę mieć problemy z mówieniem w trakcie leczenia ortodontycznego?
Jestem w ciąży – czy mogę mieć założony aparat na zęby?
Jeśli jednak już masz aparat i jesteś w ciąży, niezwłocznie poinformuj o tym swojego lekarza.
Czy będąc alergikiem mogę leczyć się ortodontycznie?
Jak długo i dlaczego muszę nosić aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego?
Nie chcę nosić aparatu stałego – czy jest jakiś inny sposób na wyprostowanie zębów?
Druga możliwością są szyny przezroczyste, takie jak TWIN CAPS czy CLEAR ALIGNER, jednak wskazaniem do tego typu terapii są wady o małym nasileniu.