Kiedy powinno się wybrać na konsultację ortodontyczną?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wordpress/wp-content/plugins/q-and-a-focus-plus-faq/inc/functions.php on line 210

Pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się niezwłocznie po sugestii lekarza prowadzącego lub w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jeśli nie ma specjalnych wskazań, taka wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko ma około 9 lat (przyjmuje się, że dla dziewczynki najlepszy czas to 9-11 rok życia, a dla chłopca 10-13 rok życia) i powinna być poprzedzona wykonaniem zdjęcia pantomograficznego (tzn. zdjęcie panoramiczne szczęki i żuchwy).

Tak młody wiek sugerowany jest ze względu na czas wymiany uzębienia mlecznego na stałe i przede wszystkim pozycją górnych kłów stałych w kości. Wizyta u ortodonty jest konieczna, ponieważ górne stałe kły są zębami, które najczęściej ulegają zatrzymaniu w kości, a to skutkuje dużymi problemami w przyszłości. Ich ocena pozwala na podjęcie niezbędnych kroków przez lekarza stwierdzającego nieprawidłowości w ukształtowaniu szczęki.

Ortodonta może zaplanować i wyznaczyć zabiegi na przyszłość w celu wyrównania proporcji szczęk (pobudzanie ich wzrostu należy przeprowadzać u dzieci od 11 do 12 roku życia). Wyrównywanie zębów i ich prostowanie można wykonać dopiero, gdy dziecko będzie miało już zęby stałe, to jest w wieku 12-14 lat.


← Pytania i odpowiedzi