Czy muszę jakoś specjalnie dbać o higienę zębów w trakcie noszenia aparatu?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wordpress/wp-content/plugins/q-and-a-focus-plus-faq/inc/functions.php on line 210

Higiena w trakcie leczenia aparatem stałym jest szczególnie ważna ze względu na dużą ilość dodatkowych elementów w jamie ustnej, które są doskonałym rezerwuarem dla bakterii – pomaga zapobiegać stanom zapalnym dziąseł czy odwapnieniu szkliwa.

Podczas noszenia aparatu na zęby należy poświęcić więcej czasu na higienę jamy ustnej i stosować niezbędne akcesoria, jak klasyczna szczoteczka do mycia zębów (zaleca się miękką lub średnio twardą), szczoteczka typu butelkowego, pasta z fluorem, nić stomatologiczna do aparatów stałych, płyny do płukania ust (zalecane są bezalkoholowe).

Nie należy obawiać się szczotkowania! Zamki na aparacie są mocno przymocowane i ruchy szczoteczką na pewno nie spowodują ich obluzowania. Co istotne – można również stosować szczoteczkę elektryczną bez żadnych obaw.

Ortodonta wraz z higienistką stomatologiczną zawsze instruują pacjenta ortodontycznego co do sposobu dbania o higienę. Oprócz tego wskazana jest dodatkowa profesjonalna higienizacja w gabinecie mniej więcej raz na 4 miesiące.


← Pytania i odpowiedzi